fiskalizacja myjni

Fiskalizacja myjni – Wszystko o obowiązku ewidencjonowania sprzedaży.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów już niebawem zacznie obowiązywać wymóg wyposażenia każdego stanowiska myjni samochodowej w kasę fiskalną. Jeszcze się tym nie zająłeś? Fiskalizacja myjni to temat, którym lepiej się zainteresuj. Za brak kas rejestrujących grozi kara, a nawet zamknięcie całego obiektu.

Termin obowiązku fiskalizacji

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów termin obowiązku ewidencjonowania sprzedaży, czyli najprościej mówiąc zastosowaniu kas w myjni, wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2023 r.

W praktyce oznacza to, że każda płatność w bilonie, banknotach, formie bezgotówkowej musi być ewidencjonowana i potwierdzona wydaniem paragonu, co powinno być poprzedzone instalacją urządzeń fiskalnych.

Obowiązkowa kasa fiskalna – A co gdy kas rejestrujących nie zamontujesz?

Brak kasy to mandat w wysokości do 5000 zł na każde stanowisko, a nawet groźba zamknięcia obiektu do czasu ich instalacji.

Czy fiskalizacja obejmuje wyłącznie stanowiska myjące?

O zastosowaniu kas rejestrujących warto jednak dowiedzieć się czegoś. Pierwsze i niemalże najważniejsze jest to, że fiskalizacja myjni bezdotykowej obowiązuje nie tylko na usługi mycia, ale również:

 • odkurzacze
 • czernidła do opon
 • dystrybutory płynów
 • opryski felg
 • aplikatory zapachów
 • urządzenia czyszczące dywaniki, itp.

Montaż urządzeń fiskalnych – Od czego zacząć proces?

Obowiązkowa kasa fiskalna to wymóg, o którym wiadomo w branży nie od dziś. Od 1 stycznia 2022 r. większość przedsiębiorstw działających w branży B2C ma obowiązek korzystania z urządzeń fiskalnych do prowadzenia ewidencji sprzedaży. 

Wiele z nich już to zrobiło, ponieważ instalacja kas fiskalnych do urządzeń obsługiwanych, jak i podobnych usług w ich wypadku nie była trudna. Inaczej jest to jednak w branży myjni, gdzie tylko 1 firma na całą Polskę posiada uprawnienia do uruchamiania kas. Chodzi o kasy fiskalne NOVITUS.

Specyfikę kas NOVITUS przedstawimy za chwilę, ale teraz powiemy o wymaganiach dotyczących urządzeń fiskalnych. Instalacja kasy fiskalnej to nie tylko montaż i uruchomienie. To również procedury i wymagania. 

Kasa fiskalna na myjni bezdotykowej – Wymagania

Poniżej dowiesz się, jakie wymagania powinna spełniać kasa fiskalna na myjni:

 • Kasa fiskalna na myjni samochodowej musi mieć stały dostęp do internetu. 
 • Musi być również wyposażona w wyświetlacz prezentujący cenę za wykonaną usługę.
 • Kasa powinna być zaprojektowana w odpowiedniej klasie szczelności, by nie zniszczył jej kontakt z wodą.
 • Urządzenie powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Warto podkreślić, że tylko nowoczesne kasy fiskalne online są w stanie spełnić te wymagania. Są one w stałej łączności z Centralnym Repozytorium Kas Ministerstwa Finansów dzięki połączeniu z siecią np. przez modem 4G LTE.

fiskalizacja myjni

Ile powinno być kas rejestrujących?

Liczba kas fiskalnych powinna być równa liczbie stanowisk na myjni. Na 1 stanowisko powinno przypadać 1 urządzenie. Dotyczy to również stanowisk do odkurzania, prania tapicerki itp.

Fiskalizacja myjni – Jak to zrobić?

Termin fiskalizacji zbliżą się wielkimi krokami. Na szczęście każdy właściciel myjni może jeszcze to zrobić i to bez widma przestoju w funkcjonowaniu obiektu. Dla takich osób przygotowaliśmy specjalny poradnik, który maksymalnie uprości ten proces.

Fiskalizacja branży myjni – Krok po kroku

 1. Wejdź na stronę fiskalizacja myjni samochodowej i wypełnij formularz zgłoszeniowy.
 2. Na podany w nim adres e-mail zostanie wysłana oferta wraz z fakturą pro-forma na zakup kas fiskalnych. Dokument ten, w końcowym etapie pozwoli na zminimalizowanie kosztów związanych z fiskalizacją myjni. 
 3. Po zaksięgowaniu wpłaty, dana myjnia będzie przez nas wpisana do harmonogramu montażu kas fiskalnych, a wybrana data zostanie podana w wiadomości e-mail.
 4. Wówczas wystarczy być obecnym we wskazanym terminie na myjni i po zakończonej pracy serwisu podpisać protokół odbioru. 
 5. W ciągu najbliższych dni zostanie wystawiona faktura końcowa na kasy fiskalne, oraz druga na pozostałe komponenty oraz usługi wykonane w ramach procesu.
 6. Faktura na zakup kas może być podstawą ubiegania się o zwrot części poniesionych kosztów związanych z zakupem.

Czy jest możliwość, by ktoś przesunął termin obowiązku?

A co gdy termin minie, a na myjni wciąż brak kas rejestrujących usługi? W sprawie zwolnień można na szczęście zgłosić się do odpowiednich organów. Gdyby wyznaczony na etapie oferty termin wybiegał poza 1 kwietnia, wówczas wysyłamy spersonalizowane pismo o przyczynach opóźnienia montażu kas, dzięki któremu możliwe jest złożenie indywidualnego wniosku do właściwego Urzędu Skarbowego o odroczenie terminu fiskalizacji myjni.

Fiskalizacja myjni – Jak obniżyć koszty zakupu kasy?

Mając na uwadze wysokie koszty związane z fiskalizacją myjni, mamy w swojej ofercie rozwiązania umożliwiające zmniejszenie ilości kas. Każdą ofertę przygotowujemy indywidualnie, z uwzględnieniem preferencji i potrzeb właściciela myjni. Zachęcamy do składania zapytań ofertowych za pomocą formularza.

Kasy fiskalne do myjni samochodowych NOVITUS

Obowiązkowa kasa fiskalna to niejako wyzwanie dla myjni samochodowych. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Szczególnie że wymagania dotyczące instalacji kasy fiskalnej i jej parametrów technicznych nie do końca są jasne. 

Dlatego w ramach współpracy z partnerem NOVITUS przedstawiamy nowoczesne kasy fiskalne, które w 100% pokrywają wytyczne zawarte w Rozporządzeniu Ministra Finansów. 

Specyfikację kasy fiskalnej NOVITUS poznasz poniżej:

 • Elektroniczne paragony fiskalne bez wydruku
 • Automatyczna komunikacja z repozytorium MF
 • Elastyczne połączenie z siecią Internet bez LAN, WIFI, GSM
 • Automatyczne raporty dobowe i miesięczne
 • Funkcjonalność paragonu z NIP i wysyłka na wskazany adres
 • Rejestrowanie różnych form płatności
 • Rozróżnianie płatności żetonami, kartami przedpłaconymi itp.
 • Portal internetowy dla właściciela myjni
 • Zdalna diagnostyka
 • Spełnianie wymagań dotyczących szczelności i odporności na uszkodzenia mechaniczne

Fiskalizacja myjni – Podsumowanie

Zostało niewiele czasu na spełnienie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży. Nie masz na co czekać. Inaczej po prostu stracisz. Zleć montaż kasy fiskalnej i nie daj się obowiązku fiskalizacji. Z nami zrobisz to o wiele szybciej.

+48 575 752 512

 fiskalizacja@redconst.pl

Wpisy, króre mogą Cię zainteresować
Podziel się tym!
Paweł Karcz
Autor artykułu
Zajmuję się rozwojem sieci myjni Redconst, więc znam proces budowy od samych początków, biznesplanu i projektów, aż po wykończenie i zasady funkcjonaowania zyskownych punktów. Chętnie dzielę się z Tobą swoją wiedzą.
Pobierz ebooka

Odbierz bezpłatnie ebooka i nie popełnij błędów, które mogą zaszkodzić Twojej myjni bezdotykowej. Wskazówkami, o których warto wiedzieć przed zbudowaniem pierwszej myjni dzieli się Marcin Orlik.

Bądźmy w kontakcie!

Chcesz zbudować nowoczesną myjnię?
Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o szczegółach.

Paweł Karcz

Dyrektor Rozwoju Marki

Monika Pasterak

Biuro Obsługi Klienta

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Zobacz politykę prywatności.