Myjnia bezdotykowa z technologią oczyszczania ścieków – Współpraca z AGH i UR w Krakowie.

Badania nauk – potrzeba doniosła. Gadania nałóg – potrzeba doń osła”. Nieprzypadkowo rozpoczynamy tekst cytatem Williama Shakespeare’a, ponieważ sami doskonale rozumiemy, jak ważne w kontekście rozwoju są badania. Dlatego w tym tekście opowiemy Ci o współpracy, która połączyła Redconst, AGH oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Nad czym pracujemy?

Współpraca, która połączyła naszą firmę z naukowcami z AGH oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ukierunkowana jest na opracowaniu autonomicznej, modułowej myjni bezdotykowej z wykorzystaniem dedykowanej technologii oczyszczania ścieków oraz niskoemisyjnych technik myjących i odnawialnych źródeł energii. 

Autonomiczne myjnie – Co to znaczy?

Naszym celem jest to, by myjnie były mobilne z możliwością przenoszenie z miejsca na miejsce. W praktyce oznacza to, że przenosiny nie będą wymagać wykonywania pozwoleń na budowę, a całość inwestycji można wziąć w leasing – jako urządzenie.

Ponadto czas od momentu dostawy technologii do uruchomienia to tylko 14 dni. Wszystko to składa się na fakt, że nasze myjnie niemalże gwarantują sukces, bo jeśli w danej lokalizacji biznes nie będzie przynosił oczekiwanych zysków, wystarczy go przenieść na inną lokalizację.

Dlaczego nad tym pracujemy?

Coraz wyraźniej widzimy, że rozwiązania ekologiczne to jedyna słuszna odpowiedź na pilne potrzeby świata w zakresie ochrony środowiska.

Dlatego łącząc siły, postanowiliśmy coś z tym zrobić. Wizją, która nam przyświeca, jest zbudowanie technologii oczyszczania ścieków i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Czego dotyczą badania?

Redconst od lat zajmuje się automatyką myjni w połączeniu z oczyszczalnią. Dlatego we współpracy z AGH poszukujemy ekologicznych i ekonomicznych technik myjących oraz odnawialnych źródeł energii zestawiając ze sobą: 

  • kotły olejowe
  • kotły indukcyjne
  • kotły gazowe: na gaz ziemny lub propan-butan
  • pompy ciepła
  • fotowoltaikę oraz sterowanie automatyką pogodową w zakresie ogrzewania posadzek.
  • możliwości mobilności przedstawionych rozwiązań

Wszystko po to, aby uchronić środowisko przed ludzką ingerencją, która je zanieczyszcza, a przy okazji zoptymalizować koszty prowadzenia myjni bezdotykowej a co najważniejsze zmniejszyć ryzyko niepowodzenia biznesu do minimum.

Badania na wielką skalę

Badania, które w zamyśle mają zmieniać świat, nie mogłyby się odbyć bez odpowiedniego finansowania i specjalistów znających te zagadnienia od podszewki.

Dlatego realizujemy je ze środków Unii Europejskiej w ramach programu “Szybka Ścieżka”.  

Na czym polegają badania?

Badania, które realizujemy z AGH Kraków, dotyczą opracowania dozowania mikrobiologii oraz systemu mechanicznego oczyszczania. Z kolei prace, które wykonujemy z naukowcami z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dotyczą badań związanych z mikrobiologią.

Jak przebiegają prace?

Współpraca w zakresie badań z AGH i UR prowadzona jest od listopada 2021. Wyniki przyszły szybko, ponieważ już w czerwcu uzyskaliśmy ściek całkowicie oczyszczony i nadający się do ponownego użycia. 

Przewidujemy, że badania zakończą się w grudniu 2022 roku, a całe przedsięwzięcie zakończy się wpisem opracowanej technologii do Urzędu Patentowego w przyszłym roku.

Jaki jest cel badań?

Można powiedzieć, że widzimy to na 2 sposoby. Pierwszy i najważniejszy to ochrona środowiska. Jako Redconst jesteśmy dumni, że możemy brać udział w tak wymagającym projekcie. Pomimo iż pracy jest sporo, to nadal jesteśmy bardzo zmotywowani, by doprowadzić go do końca, ponieważ wiemy, że warto.

Ochrona środowiska to bardzo ważny temat. Choć stale w mediach promuje się zachowania zero-waste, to zazwyczaj są one skierowane do osób prywatnych, niejako rozmywając odpowiedzialność dużych firm, które generują najwięcej zanieczyszczeń. 

Naszą misją jest “wyprowadzić” branżę myjni samochodowych z listy tych, które mają negatywny wpływ na środowisko. A poprzez opracowanie technologii oczyszczania ścieków i ponownego wykorzystania wody do mycia aut mamy na to spore szanse. 

Mobilność w parze z innowacyjnością

Kolejnym celem naszych prac jest to, by zbudować innowacyjny model biznesowy tzn. myjni mobilnych, czyli takich, które można relokować bez pozwolenia na budowę. 

To krok w kierunku zabezpieczenia rentowności biznesu, bo jeśli w danej lokalizacji myjnia “nie wypali”, można ją przenieść w inne miejsce, które daje większe szanse na wypracowanie satysfakcjonującego zysku.

Jak to wpłynie na funkcjonowanie myjni? 

Efekty badań napawają nas optymizmem. To dlatego, że funkcjonalny system minimalizujący stratę wody to również ogromny krok w kierunku oszczędności myjni. Liczymy na to, że koszty prowadzenia w ten sposób mogą zostać wyraźnie obniżone, a co za tym idzie, opłacalność biznesu wzrośnie (nawet pomimo dużych podwyżek za media).

Podsumowanie

O wynikach badań będziemy pisać coraz więcej, ponieważ liczymy na to, że ich efekt zrewolucjonizuje sposób prowadzenia myjni. Dlatego zachęcamy do śledzenia naszych poczynań na naszym blogu i w social mediach. Stoimy na krawędzi czasów, w których prowadzenie myjni będzie jeszcze bardziej opłacalne, a to wszystko zgodnie z nurtem eko.

Wpisy, króre mogą Cię zainteresować
Podziel się tym!
Paweł Karcz
Autor artykułu
Zajmuję się rozwojem sieci myjni Redconst, więc znam proces budowy od samych początków, biznesplanu i projektów, aż po wykończenie i zasady funkcjonaowania zyskownych punktów. Chętnie dzielę się z Tobą swoją wiedzą.
Pobierz ebooka

Odbierz bezpłatnie ebooka i nie popełnij błędów, które mogą zaszkodzić Twojej myjni bezdotykowej. Wskazówkami, o których warto wiedzieć przed zbudowaniem pierwszej myjni dzieli się Marcin Orlik.

Bądźmy w kontakcie!

Chcesz zbudować nowoczesną myjnię?
Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o szczegółach.

Paweł Karcz

Dyrektor Rozwoju Marki

Monika Pasterak

Biuro Obsługi Klienta

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Zobacz politykę prywatności.