Prowadzenie biznesu wiąże się z pilnowaniem wielu różnych kwestii. Tak samo jest podczas otwierania własnej myjni samochodowej. Oprócz spraw technicznych należy również zadbać o przepisy i zasady BHP. Jedną z tego typu kwestii jest ocena ryzyka zawodowego. Jak ważna jest ta ocena na myjni bezdotykowej? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Czym jest ocena ryzyka zawodowego?
Ocena ryzyka myjni samochodowej polega na identyfikacji zagrożeń związanych z miejscem pracy. Jej sporządzenie należy do obowiązków pracodawcy, co wynika z kodeksu pracy.
Ocenia ona stopień ciężkości tych zagrożeń na poszczególnych stanowiskach. Celem oceny ryzyka na stanowisku pracy jest podjęcie konkretnych działań mających na celu ich eliminację lub ograniczenie.
Ostatecznie zapewnia się bezpieczeństwo zarówno dla pracowników, jak i dla klientów, wykonujących mycie pojazdów, minimalizując ryzyko ich potencjalnych szkód.
Z jakim ryzykiem musi mierzyć się w pracy pracownik myjni bezdotykowej?
Myjnia bezdotykowa tak jak każde inne miejsce pracy stwarza pewne ryzyko, które może być niebezpieczne zarówno dla pracowników jak i klientów.
Wśród najważniejszy warto wymienić:
- Substancje chemiczne, które wykorzystuje myjka
- Brudna woda
- Mokra podłoga na stanowisku do mycia, na której można się poślizgnąć
- Niezabezpieczone wystające elementy, które mogą uszkodzić ciało
Przygotowanie oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracownika myjni
Przygotowanie tej dokumentacji to obowiązek każdego właściciela myjni samochodowej. Powinien on wybrać odpowiednią firmę, która posiada uprawnienia do wykonania oceny ryzyka zawodowego metodą pn-n-18002.
Tego typu specjaliści wykonają konieczne badanie ryzyka oraz przygotują gotowy dokument, z którym będą mogli zapoznać się pracownicy na każdym stanowisku. Dokument ten na końcu posiada miejsce na podpis, który pracownik wykona ręcznie i zatwierdzi zapoznanie się z oceną przed podjęciem pracy.
Jak ważne jest szkolenie pracownika myjni samochodowej?
Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracownika myjni to jednak nie wszystko. Odpowiednie przygotowanie myjni i zmniejszenie ryzyka nie zapewni bezpieczeństwa bez odpowiednich i cyklicznych szkoleń.
Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy na danym stanowisku powinny być przeprowadzane raz w roku i dokładnie poruszać wszystkie kwestie związane z zagrożeniami na terenie myjni.
Ocena ryzyka myjni samochodowej – Podsumowanie
Profesjonalna ocena ryzyka jest dokumentacją konieczną do funkcjonowania myjni bezdotykowej, która może być sprawdzana przez Państwową Inspekcję Pracy. W związku z niebezpieczeństwem w środowisku pracy właściciel myjni powinien zadbać o odpowiednie oznakowanie wszelkich miejsc, na których w określonej sytuacji może dojść do wypadku.
Jeśli zastanawiasz się nad budową myjni bezdotykowej, nasza firma może Ci w tym pomóc. Oferujemy zarówno działki jak i technologię dzięki, której rozpoczniesz swoją przygodą z biznesem.