Budowa myjni bezdotykowej łączy się z realizacją wielu etapów. Jednym z nich jest m.in. uzbrojenie zakupionej działki. Na czym polega uzbrojenie działki w odpowiednie media? Jaką rolę odgrywa w tym procesie inwestor? Ile kosztuje uzbrojenie działki? Na wszystkie te pytania szczegółowo odpowiemy w poniższym tekście.
Uzbrojenie działki to zasadniczo zainstalowanie wszelkich niezbędnych przyłączy technicznych umożliwiających funkcjonowanie na niej budynku.
Uzbrojenie działki obejmuje również wykonanie inwentaryzacji geodezyjnej, na podstawie której określa się granice działki oraz jej parametry. Wszystkie prace związane z uzbrojeniem muszą być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami budowlanymi. Uzbrojenie jest jednym z kluczowych aspektów każdej inwestycji budowlanej i ma istotny wpływ na koszt całego projektu.
W przypadku myjni samochodowej wykonanie przyłącza wodnego i kanalizacyjnego jest wręcz obowiązkowe. Jak sama nazwa wskazuje, myjnia bezdotykowa nie może działać bez dostępu do wody. W przypadku braku dostępu do sieci miejskiej możliwe jest np. wykonanie studni głębinowej oraz zbiornika bezodpływowego.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku myjni taki zbiornik na ścieki z każdego stanowiska będzie się bardzo szybko zapełniał. Inaczej jest z własną studnią oraz oczyszczalnią ścieków, która zdecydowanie obniża opłaty za wodę.
Więcej na ten temat dowiesz się z wpisu: Czy myjnie samochodowe powinny przejść na tryb EKO
Pamiętaj!
Przyłączenie wody powinno być nadzorowane przez osobę współpracującą z przedsiębiorstwem wodociągowym.
Również ważnym krokiem dla uruchomienia myjni bezdotykowej jest uzbrojenie działki w prąd. Cały system myjni działa dzięki elektryczności. Pierwszym krokiem powinno być złożenie wniosku w zakładzie energetycznym. Po wydaniu pozwolenia i wydaniu warunków technicznych i podpisaniu umowy można zacząć prace. Pamiętaj, że bez uzyskania warunków przyłączeniowych prądu nie można liczyć na pozwolenie na budowę.
Oprócz zaopatrzenia w wodę i prąd elektryczny do działki można podłączyć również gaz. W przypadku takiej nieruchomości jak myjnia bezdotykowa konieczne jest nieustanne podgrzewanie wody na mycie samochodów.
W przypadku braku możliwości przyłącza gazu ziemnego istnieje możliwość podłączenia butli gazowej. Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty prowadzenia biznesu.
Na cenę pełnego uzbrojenia działki wpływają zarówno robocze koszty przyłączy, jak i koszty formalności związanych z podłączeniem każdego z nich.
W przypadku każdego z trzech przyłączy należy złożyć osobne pozwolenie w konkretnym miejscu uprawnionym do wydawania pozwoleń. Poniżej przedstawiamy jakie formalności związane z uzbrojeniem działki należy spełnić.
Biorąc pod uwagę wszystkie formalności koszty uzbrojenia tj. podłączenia wody, gazu oraz prądu do działki mogą wynieść od 6 do nawet 10 tys. zł. Cena może zależeć od tego kto wykonuje realizację przyłącza oraz czy media znajdują się w pobliżu działki. Koszty budowy mogą być różne, dlatego warto dobrze przeanalizować cenę doprowadzenia mediów do działki, aby w jak największym stopniu je ograniczyć.
W powyższym artykule przedstawiliśmy Ci jak wykonać uzbrojenie działki krok po kroku. Pamiętaj, że to ile kosztuje doprowadzenie do działki wszystkich przyłączy, zależy od wielu czynników. Aby pominąć koszty i formalności doprowadzenia warto sprawdzić uzbrojenie działki przed jej zakupem. Niestety parcela posiadająca wodę i prąd może być droższa w zakupie. Oszacuj więc czy bardziej opłaci Ci się, budowa przyłączy, czy zakup działki już uzbrojonej.
Marcin, twórca marki RedConst, to wizjonerski lider i inspirujący mentor, który motywuje zespół do realizacji ambitnych projektów. Jego kreatywność, strategiczne myślenie i zrozumienie rynku stanowią fundament sukcesu firmy.