Strona Główna Ile kosztuje uzbroje...
Bez kategorii

Ile kosztuje uzbrojenie działki pod myjnię bezdotykową?

Budowa myjni bezdotykowej łączy się z realizacją wielu etapów. Jednym z nich jest...
Ręce dwóch osób wskazują na fragment planu zagospodarowania z zaznaczonymi działkami budowlanymi, a w tle widać model budynku. Obraz ilustruje proces planowania urbanistycznego, co jest istotne dla producentów myjni bezdotykowych w kontekście rozwoju inwestycji.

Budowa myjni bezdotykowej łączy się z realizacją wielu etapów. Jednym z nich jest m.in. uzbrojenie zakupionej działki. Na czym polega uzbrojenie działki w odpowiednie media? Jaką rolę odgrywa w tym procesie inwestor? Ile kosztuje uzbrojenie działki? Na wszystkie te pytania szczegółowo odpowiemy w poniższym tekście. 

Na czym polega uzbrojenie działki?

Uzbrojenie działki to zasadniczo zainstalowanie wszelkich niezbędnych przyłączy technicznych umożliwiających funkcjonowanie na niej budynku. 

Do uzbrojenia zaliczamy między innymi przyłącza:

Uzbrojenie działki obejmuje również wykonanie inwentaryzacji geodezyjnej, na podstawie której określa się granice działki oraz jej parametry. Wszystkie prace związane z uzbrojeniem muszą być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami budowlanymi. Uzbrojenie jest jednym z kluczowych aspektów każdej inwestycji budowlanej i ma istotny wpływ na koszt całego projektu.

Myjnia bezdotykowa z kolorowymi reklamami, zainstalowana w atrakcyjnym otoczeniu. Sklep otoczony zielonym trawnikiem z widocznymi stanowiskami myjni. Dziewicza wieczorna atmosfera dodaje uroku temu nowoczesnemu obiektowi.

Przyłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej

W przypadku myjni samochodowej wykonanie przyłącza wodnego i kanalizacyjnego jest wręcz obowiązkowe. Jak sama nazwa wskazuje, myjnia bezdotykowa nie może działać bez dostępu do wody. W przypadku braku dostępu do sieci miejskiej możliwe jest np. wykonanie studni głębinowej oraz zbiornika bezodpływowego.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku myjni taki zbiornik na ścieki z każdego stanowiska będzie się bardzo szybko zapełniał. Inaczej jest z własną studnią oraz oczyszczalnią ścieków, która zdecydowanie obniża opłaty za wodę. 

Więcej na ten temat dowiesz się z wpisu: Czy myjnie samochodowe powinny przejść na tryb EKO

Pamiętaj!

Przyłączenie wody powinno być nadzorowane przez osobę współpracującą z przedsiębiorstwem wodociągowym. 

Podłączenie prądu – czy jego przyłączenie jest skomplikowane?

Również ważnym krokiem dla uruchomienia myjni bezdotykowej jest uzbrojenie działki w prąd. Cały system myjni działa dzięki elektryczności. Pierwszym krokiem powinno być złożenie wniosku w zakładzie energetycznym. Po wydaniu pozwolenia i wydaniu warunków technicznych i podpisaniu umowy można zacząć prace. Pamiętaj, że bez uzyskania warunków przyłączeniowych prądu nie można liczyć na pozwolenie na budowę. 

Przyłącze gazowe – czy jest potrzebne w przypadku myjni?

Oprócz zaopatrzenia w wodę i prąd elektryczny do działki można podłączyć również gaz. W przypadku takiej nieruchomości jak myjnia bezdotykowa konieczne jest nieustanne podgrzewanie wody na mycie samochodów. 

W przypadku braku możliwości przyłącza gazu ziemnego istnieje możliwość podłączenia butli gazowej. Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty prowadzenia biznesu. 

Co wpływa na koszt uzbrojenia działki? 

Na cenę pełnego uzbrojenia działki wpływają zarówno robocze koszty przyłączy, jak i koszty formalności związanych z podłączeniem każdego z nich.

Jakie formalności związane z uzbrojeniem czekają na inwestora przed budową?

W przypadku każdego z trzech przyłączy należy złożyć osobne pozwolenie w konkretnym miejscu uprawnionym do wydawania pozwoleń. Poniżej przedstawiamy jakie formalności związane z uzbrojeniem działki należy spełnić. 

  1. Wniosek o określenie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę należy złożyć w miejscowym gminnym zakładzie wodno-kanalizacyjnym. Powinien zawierać przede wszystkim:
    • dokument potwierdzający prawo do dysponowania działką do celów budowlanych,
    • mapę zasadniczą do celów projektowych,
    • orientacyjny plan zużycia wody,
    • główny cel poboru wody.
  2. Z uzyskanym pozwoleniem musisz udać się do firmy, która wykona projekt. Przed złożeniem go, konieczne jest uzyskanie akceptacji Zespołu Uzgodnień Dokumentacji Projektowej. Gdy otrzymasz akceptację, należy dostarczyć dokumentację do lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego.
  3. Pierwszym krokiem, by przyłączyć działkę do sieci energetycznej, jest wystąpienie o określenie warunków przyłączenia. Dokument ten powinien posiadać szacowaną moc podłączeniową. Do podania należy dołączyć dokument potwierdzający prawo do dysponowania terenem na cele budowlane oraz projekt zagospodarowania działki.
  4. Również w przypadku instalacji gazowej konieczne będzie złożenie wniosku o wydanie warunków technicznych. Oprócz tego inwestor musi również podpisać umowę z dostawcą, wybrać wykonawcę oraz zgłosić gotowość do napełnienia instalacji. 

Ile kosztuje uzbrojenie działki budowlanej pod myjnię?

Biorąc pod uwagę wszystkie formalności koszty uzbrojenia tj. podłączenia wody, gazu oraz prądu do działki mogą wynieść od 6 do nawet 10 tys. zł. Cena może zależeć od tego kto wykonuje realizację przyłącza oraz czy media znajdują się w pobliżu działki. Koszty budowy mogą być różne, dlatego warto dobrze przeanalizować cenę doprowadzenia mediów do działki, aby w jak największym stopniu je ograniczyć. 

Koszty i warunki przyłączenia do sieci – podsumowanie 

W powyższym artykule przedstawiliśmy Ci jak wykonać uzbrojenie działki krok po kroku. Pamiętaj, że to ile kosztuje doprowadzenie do działki wszystkich przyłączy, zależy od wielu czynników. Aby pominąć koszty i formalności doprowadzenia warto sprawdzić uzbrojenie działki przed jej zakupem. Niestety parcela posiadająca wodę i prąd może być droższa w zakupie. Oszacuj więc czy bardziej opłaci Ci się, budowa przyłączy, czy zakup działki już uzbrojonej.

Mężczyzna w granatowym garniturze siedzi na kanapie w nowoczesnym biurze, uśmiechając się do kamery. W tle widoczna jest ceglana ściana i roślinność, co tworzy przyjemną atmosferę. Producent myjni bezdotykowych prezentuje profesjonalny wizerunek.

Marcin Orlik

Autor artykułu

Marcin, twórca marki RedConst, to wizjonerski lider i inspirujący mentor, który motywuje zespół do realizacji ambitnych projektów. Jego kreatywność, strategiczne myślenie i zrozumienie rynku stanowią fundament sukcesu firmy.

Osoba trzymająca tablet z tłem w odcieniach czerwieni, na którym wyświetla się tekst 10 błędów, których unikajmy, budując pierwszą myjnię bezdotykową autorstwa Marcina Bruka. Idealne dla osób planujących inwestycje w myjnie bezdotykowe.

10 błędów, o których chciałbym wiedzieć zanim zbudowałem pierwszą myjnię

Odbierz bezpłatnie ebooka i nie popełnij błędów, które mogą zaszkodzić Twojej myjni bezdotykowej. 
Pobierz e-booka

Warto przeczytać także...

  • Zewnętrzny widok myjni bezdotykowej, otwartej 24 godziny na dobę, z dużym banerem reklamowym przedstawiającym zielony samochód sportowy i hasłem „MYJNIA BEZDOTYKOWA”. Przed budynkiem widoczne są różne elementy, takie jak oznakowanie oraz stacje do płatności.
    Bez kategorii

    Jak reklamować myjnię samochodową – 17 sposobów

    Biznes związany z prowadzeniem myjni samoobsługowej staje się coraz popularniejszy. Trudno się dziwić...
    Czytaj
  • Zdjęcie przedstawia kilka kart kredytowych ułożonych w stosie, z widocznymi chipami i detalami na powierzchni. W kontekście technologii płatniczych, ich wykorzystanie jest nieodłącznym elementem codziennego życia.
    Bez kategorii

    Terminal płatniczy na myjni samochodowej. Czy płatności zbliżeniowe są niezbędne?

    Wejście w 3 dekadę XXI wieku wymusiło na społeczeństwie wzmożone środki bezpieczeństwa. Dotyczy...
    Czytaj
  • Bezdotykowa myjnia samochodowa otwarta 24 godziny na dobę, z samochodem pokrytym pianą i maszynami do mycia. Dodatkowe elementy, takie jak automat z napojami i informacyjne tablice przy wejściu.
    Bez kategorii

    Dochód pasywny – Pomysły | 21 biznesów, które zarabiają, nawet gdy śpisz.

    Biznes pasywny to świetne rozwiązanie dla osób, które mają pomysły, a nie znoszą...
    Czytaj