Ile kosztuje uzbrojenie działki

Ile kosztuje uzbrojenie działki pod myjnię bezdotykową?

Budowa myjni bezdotykowej łączy się z realizacją wielu etapów. Jednym z nich jest m.in. uzbrojenie zakupionej działki. Na czym polega uzbrojenie działki w odpowiednie media? Jaką rolę odgrywa w tym procesie inwestor? Ile kosztuje uzbrojenie działki? Na wszystkie te pytania szczegółowo odpowiemy w poniższym tekście. 

Na czym polega uzbrojenie działki?

Uzbrojenie działki to zasadniczo zainstalowanie wszelkich niezbędnych przyłączy technicznych umożliwiających funkcjonowanie na niej budynku. 

Do uzbrojenia zaliczamy między innymi przyłącza:

 • Wodociągowe
 • Gazowe
 • Energetyczne 
 • Kanalizacyjne

Uzbrojenie działki obejmuje również wykonanie inwentaryzacji geodezyjnej, na podstawie której określa się granice działki oraz jej parametry. Wszystkie prace związane z uzbrojeniem muszą być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami budowlanymi. Uzbrojenie jest jednym z kluczowych aspektów każdej inwestycji budowlanej i ma istotny wpływ na koszt całego projektu.

Ile kosztuje uzbrojenie działki

Przyłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej

W przypadku myjni samochodowej wykonanie przyłącza wodnego i kanalizacyjnego jest wręcz obowiązkowe. Jak sama nazwa wskazuje, myjnia bezdotykowa nie może działać bez dostępu do wody. W przypadku braku dostępu do sieci miejskiej możliwe jest np. wykonanie studni głębinowej oraz zbiornika bezodpływowego.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku myjni taki zbiornik na ścieki z każdego stanowiska będzie się bardzo szybko zapełniał. Inaczej jest z własną studnią oraz oczyszczalnią ścieków, która zdecydowanie obniża opłaty za wodę. 

Więcej na ten temat dowiesz się z wpisu: Czy myjnie samochodowe powinny przejść na tryb EKO

Pamiętaj!

Przyłączenie wody powinno być nadzorowane przez osobę współpracującą z przedsiębiorstwem wodociągowym. 

Podłączenie prądu – czy jego przyłączenie jest skomplikowane?

Również ważnym krokiem dla uruchomienia myjni bezdotykowej jest uzbrojenie działki w prąd. Cały system myjni działa dzięki elektryczności. Pierwszym krokiem powinno być złożenie wniosku w zakładzie energetycznym. Po wydaniu pozwolenia i wydaniu warunków technicznych i podpisaniu umowy można zacząć prace. Pamiętaj, że bez uzyskania warunków przyłączeniowych prądu nie można liczyć na pozwolenie na budowę. 

Przyłącze gazowe – czy jest potrzebne w przypadku myjni?

Oprócz zaopatrzenia w wodę i prąd elektryczny do działki można podłączyć również gaz. W przypadku takiej nieruchomości jak myjnia bezdotykowa konieczne jest nieustanne podgrzewanie wody na mycie samochodów. 

W przypadku braku możliwości przyłącza gazu ziemnego istnieje możliwość podłączenia butli gazowej. Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty prowadzenia biznesu. 

Co wpływa na koszt uzbrojenia działki? 

Na cenę pełnego uzbrojenia działki wpływają zarówno robocze koszty przyłączy, jak i koszty formalności związanych z podłączeniem każdego z nich.

 1. W przypadku uzbrojenia działki w wodę całkowity koszt składa się z ceny projektu – ok. 1000 zł, a także ceny za metr przyłącza, czyli od 200 do 500 zł/m. 
 2. Przyłączenie do sieci energii elektrycznej w zależności od tego czy jest podziemne, czy naziemne może wahać się od 150 do 250 zł za 1 kW mocy przyłączeniowej. 
 3. Koszt podłączenia do sieci gazowej wyliczany jest na podstawie stawki Polskiej Spółki Gazownictwa. Wynosi ona 2862,70 zł za pierwsze 15 m i 102,30 zł za każdy kolejny metr. 

Jakie formalności związane z uzbrojeniem czekają na inwestora przed budową?

W przypadku każdego z trzech przyłączy należy złożyć osobne pozwolenie w konkretnym miejscu uprawnionym do wydawania pozwoleń. Poniżej przedstawiamy jakie formalności związane z uzbrojeniem działki należy spełnić. 

 1. Wniosek o określenie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę należy złożyć w miejscowym gminnym zakładzie wodno-kanalizacyjnym. Powinien zawierać przede wszystkim:
  • dokument potwierdzający prawo do dysponowania działką do celów budowlanych,
  • mapę zasadniczą do celów projektowych,
  • orientacyjny plan zużycia wody,
  • główny cel poboru wody.
 2. Z uzyskanym pozwoleniem musisz udać się do firmy, która wykona projekt. Przed złożeniem go, konieczne jest uzyskanie akceptacji Zespołu Uzgodnień Dokumentacji Projektowej. Gdy otrzymasz akceptację, należy dostarczyć dokumentację do lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego.
 3. Pierwszym krokiem, by przyłączyć działkę do sieci energetycznej, jest wystąpienie o określenie warunków przyłączenia. Dokument ten powinien posiadać szacowaną moc podłączeniową. Do podania należy dołączyć dokument potwierdzający prawo do dysponowania terenem na cele budowlane oraz projekt zagospodarowania działki.
 4. Również w przypadku instalacji gazowej konieczne będzie złożenie wniosku o wydanie warunków technicznych. Oprócz tego inwestor musi również podpisać umowę z dostawcą, wybrać wykonawcę oraz zgłosić gotowość do napełnienia instalacji. 

Ile kosztuje uzbrojenie działki budowlanej pod myjnię?

Biorąc pod uwagę wszystkie formalności koszty uzbrojenia tj. podłączenia wody, gazu oraz prądu do działki mogą wynieść od 6 do nawet 10 tys. zł. Cena może zależeć od tego kto wykonuje realizację przyłącza oraz czy media znajdują się w pobliżu działki. Koszty budowy mogą być różne, dlatego warto dobrze przeanalizować cenę doprowadzenia mediów do działki, aby w jak największym stopniu je ograniczyć. 

Koszty i warunki przyłączenia do sieci – podsumowanie 

W powyższym artykule przedstawiliśmy Ci jak wykonać uzbrojenie działki krok po kroku. Pamiętaj, że to ile kosztuje doprowadzenie do działki wszystkich przyłączy, zależy od wielu czynników. Aby pominąć koszty i formalności doprowadzenia warto sprawdzić uzbrojenie działki przed jej zakupem. Niestety parcela posiadająca wodę i prąd może być droższa w zakupie. Oszacuj więc czy bardziej opłaci Ci się, budowa przyłączy, czy zakup działki już uzbrojonej.

Wpisy, króre mogą Cię zainteresować
Podziel się tym!
Paweł Karcz
Autor artykułu
Zajmuję się rozwojem sieci myjni Redconst, więc znam proces budowy od samych początków, biznesplanu i projektów, aż po wykończenie i zasady funkcjonaowania zyskownych punktów. Chętnie dzielę się z Tobą swoją wiedzą.
Pobierz ebooka

Odbierz bezpłatnie ebooka i nie popełnij błędów, które mogą zaszkodzić Twojej myjni bezdotykowej. Wskazówkami, o których warto wiedzieć przed zbudowaniem pierwszej myjni dzieli się Marcin Orlik.

Bądźmy w kontakcie!

Chcesz zbudować nowoczesną myjnię?
Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o szczegółach.

Paweł Karcz

Dyrektor Rozwoju Marki

Monika Pasterak

Biuro Obsługi Klienta

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Zobacz politykę prywatności.