Chcesz założyć firmę? Myślisz o własnej myjni samochodowej, ale nie masz na to środków? Spokojnie, możesz je dostać od Urzędu Pracy lub z projektów unijnych. A jak przygotować wniosek o środki dla firmy? Przeczytaj wpis i dowiedz się, jak napisać wniosek o dofinansowanie.
Opcji jest wiele, ale jeśli czytasz ten tekst, to zapewne myślisz o dofinansowaniu z Urzędu Pracy lub środków europejskich. Poniżej opisujemy jakich danych potrzebujesz do uzupełnienia wniosków oraz jak zwiększyć swoje szanse, na pomyślne rozpatrzenie.
Aby ubiegać się o dotację z PUP na założenie własnej działalności gospodarczej, konieczne jest:
Dopiero po spełnieniu tych warunków można przystąpić do wypełniania wniosku.
Informacje te dzielą się na dane wnioskodawcy, dane dotyczące prowadzonej firmy oraz charakterystyka wykonywanej działalności. Do wypełnienia wniosku potrzebujesz następujących informacji:
Najważniejszą częścią wniosku o dotację jest charakterystyka planowanego przedsięwzięcia, ponieważ to na jej podstawie oceniana będzie opłacalność inwestycji. Może być ona przedstawiona w formie biznesplanu lub innego dokumentu, jeśli wymaga tego urząd.
Biznesplan jest szczególnie ważny, ponieważ urzędnicy oceniający wniosek zwracają uwagę na innowacyjność pomysłu, jego analizę ekonomiczną, charakterystykę, mocne i słabe strony, planowane zakupy oraz posiadanie odpowiedniego wykształcenia lub doświadczenia.
Biznesplan przydaje się także po otrzymaniu dotacji, ponieważ pomaga w dalszej działalności firmy. Biznesplan powinien być tak skonstruowany, aby firma mogła przetrwać przynajmniej przez 12 miesięcy, w przeciwnym razie dotacja może zostać odebrana.
Ze względu na to, że każdy biznes jest inny, podejście do formułowania biznesplanu również powinno być zorientowane na jego indywidualnych cechach. A jak je określić? W tym pomoże Ci lista pytań, którą znajdziesz poniżej. Odpowiadając na nie, zbudujesz świetną listę argumentów, które posłużą Ci do uzupełniania wniosku, a tym samym zwiększy Twoje szanse na pomyślne rozpatrzenie.
Zastanawiasz się, w jaki sposób zebrać te informacje? Najprościej jest po prostu dokładnie przebadać rynek. Poniżej znajdziesz 5 metod na analizę rynku:
Na tej podstawie jesteś w stanie dokładnie wskazać pewne przewagi, których aktualnie nie posiada konkurencja i wpisać je do Analizy SWOT.
Warto pamiętać, że istnieją również projekty funduszy unijnych, dzięki którym można otrzymać dotację na rozpoczęcie własnego biznesu. Te rodzaje wsparcia często są przeznaczone dla osób, które mają trudności na rynku pracy lub są zagrożone wykluczeniem społecznym. W każdym województwie mogą być realizowane różne projekty, skierowane do różnych grup docelowych. Aktualne informacje na temat projektów unijnych dostępne są w wyszukiwarce dotacji na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl.
Projekty unijne często oferują: indywidualne plany działania, poradnictwo zawodowe, pomoc w znalezieniu pracy, wysokiej jakości szkolenia, kursy zawodowe, staże i praktyki zawodowe, a także dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Aby skorzystać z dotacji z funduszy unijnych, należy złożyć wniosek oraz przygotować szczegółowy biznesplan. Po przyznaniu dofinansowania, beneficjent musi przedstawić rozliczenie projektu oraz faktury w ciągu 30 dni.
Wniosek o dofinansowanie z Unii, jak i z Urzędu Pracy to w praktyce “papier, który przyjmie wszystko”. Ale czy powinien? Oczywiście, że nie!
Planując uzyskanie finansowania, warto dobrze przemyśleć biznesplan i strategię rozwoju. Ma to wpływ nie tylko na szanse uzyskania dofinansowania, ale również tworzy fundament pod utrzymanie i rozwój firmy na przestrzeni lat.
Dlatego, jeśli planujesz otworzenie myjni, to warto byś poznał specyfikę tej branży od podstaw.
W takim razie jesteś we właściwym miejscu, ponieważ przygotowaliśmy kilka poradników, które stanowią pigułkę wiedzy na temat tego, od czego rozpocząć budowę myjni. Kliknij w link i przejdź do artykułu:
Z tą wiedzą jesteś o krok bliżej własnego biznesu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to zachęcamy do pobrania e-booka: 10 błędów, o których MUSISZ wiedzieć, zanim rozpoczniesz inwestycję, gdzie znajdziesz konkretne wskazówki, które pomogą Ci zaprojektować biznesplan, który zmaksymalizuje Twoje szanse na uzyskanie dofinansowania firmy.
Marcin, twórca marki RedConst, to wizjonerski lider i inspirujący mentor, który motywuje zespół do realizacji ambitnych projektów. Jego kreatywność, strategiczne myślenie i zrozumienie rynku stanowią fundament sukcesu firmy.